Jdi na obsah Jdi na menu
 


Shetlandský pony

3. 5. 2008

Nejemnší plemeno britských poníků- shetlandský pony- je velice oblíbený pro svou příjemnou povahu, roztomilost a "kapesní" velikost. Na Shetlandy se poníci dostali asi před 10 000 lety, před koncem poslední doby ledové, a předpokládá se, že jsou jedno z trpasličích forem prehistorického tundrového koně. Na pevninu se začal va větší míře dovážet v 19. století. Narozdíl od odstatních plemen poníku chvaných v Británii je svým vzhledem i velikostí nejbližší dnes již vyhubenému lofotskému ponymu z Norska. Shetlandský pony byl prvním z autochtonních plemen, pro které byla založena plemenná kniha. První zápis byl do ní učiněn v roce1890 a v roce 1969 byla uzavřena pro všechny jedince s neregistrovanými rodiči.

Použití: Již tradičně se na Shetlandských ostrovech používá k nošení rašeliny na otop a mořských řas, používaných k výrobě hnojiva i jako krmení pro domácí zvířata. Na pevnině se používal v dolech a jako cirkusová atrakce. V současné době se hojně převáží do celého světa a využívá se jako domácí mazlíček

Vzhled: Shetlandský pony je drobný koník s širokou hlavoum inteligentního vzhledu a malýma, úhlednýma ušima. Krk má, zejména u hřebců, výrazný hřeben, plec, hrudník a bedra jsou silné a svalnaté. Má krátký hřbet, hluboký trup, širokou záď a krátké, dobře rozestavené nohy s výraznými klouby a nevelkým rousem. Kopyta jsou okrouhlá, z tvrdé modré rohoviny. Hustá srst je v zimě tvořena dvěma vrstvami a obvykle je zbarvena černě. Vyskytují se však i jiná zbarvení včetně strakáčů.

Charekteristika: Je velice skromný a odolný, dokáže přežít při minimální pastvě. Na svoji velikost je velice silný. Vzhledem k tomu, že se většinou pohybuje nerovným terénem, zvedá charakteristickým způsobem nohy v hleznech a karpech. Pohybuje se rychle, akce je uvolněná a přímá. Překvapivě dobře skáče, ale někdy bývá tvrdohlavý, takže potřebuje důkladný výcvik, aby mohl dělat společníka dětem.

Výška v kohoutku: 1,01 m.